S11MA7-P14MCC0-3970 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S11MA7-P14MCC0-3970
DigiKey Part Number
S11MA7-P14MCC0-3970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11MA7-P14MCC0-3970
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S11MA7-P14MCC0-3970 Models
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
14
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C