K21M07-P14LCC0-657S
DigiKey Part Number
1907-1371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21M07-P14LCC0-657S
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K21M07-P14LCC0-657S Models
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
14
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C