RL81C271MDN1KX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1,527
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 992
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
RL81C271MDN1KX
DigiKey Part Number
493-4027-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4027-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL81C271MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL81C271MDN1KX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
270 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm