PLF1C271MDO1
DigiKey Part Number
493-3018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF1C271MDO1
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLF1C271MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
270 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm