APSC160ELL271MHB5S
DigiKey Part Number
565-3232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC160ELL271MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 11mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSC160ELL271MHB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.08 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm