NHD-2.8-25664UCY2
DigiKey Part Number
NHD-2.8-25664UCY2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.8-25664UCY2
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED YELLOW 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Yellow OLED - Passive Matrix Parallel, 8-Bit, SPI 2.8" (71.12mm) 256 x 64
EDA/CAD Models
NHD-2.8-25664UCY2 Models
Category
Dot Pixels
256 x 64
Interface
Parallel, 8-Bit, SPI
Controller Type
SSD1322
Graphics Color
Yellow
Display Type
OLED - Passive Matrix
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Dot Size
0.25mm W x 0.25mm H
Viewing Area
72.00mm W x 20.00mm H
Dot Pitch
0.27mm W x 0.27mm H