MSMCJLCE15A
DigiKey Part Number
1086-8693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJLCE15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 61A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MSMCJLCE15A Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)