LC04-12.TBT
DigiKey Part Number
LC04-12.TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
LC04-12.TBTCT-ND - Cut Tape (CT)
LC04-12.TBTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC04-12.TBT
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
Customer Reference
Detailed Description
24V Clamp 25A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 16-SO
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Not For New Designs
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25A (8/20µs)