04021J0R7PBSTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 04021J0R7PBSTR |
Description | CAP THIN FILM 0.7PF 100V 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.7 pF Thin Film Capacitor 100 V 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Rated 100 V |
Manufacturer KYOCERA AVX | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Features RF, High Q, Low Loss |
Capacitance 0.7 pF | Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
Tolerance ±0.02pF | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |