A750MS477M1EAAE015
DigiKey Part Number
399-A750MS477M1EAAE015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750MS477M1EAAE015
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750MS477M1EAAE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
245 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.9 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C