APSG250ELL471MJB5S
DigiKey Part Number
565-APSG250ELL471MJB5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG250ELL471MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSG250ELL471MJB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm