IXTP120N04T2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 7,009
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 634
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 0
In Stock: 69
Nexperia USA Inc.
In Stock: 46
STMicroelectronics
N-Channel 40 V 120A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP120N04T2
DigiKey Part Number
IXTP120N04T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP120N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3240 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.1mOhm @ 25A, 10V