IRL1004PBF
DigiKey Part Number
IRL1004PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRL1004PBF
Description
MOSFET N-CH 40V 130A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 130A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRL1004PBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5330 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 78A, 10V