FS03MR12A7MA2BHPSA1
DigiKey Part Number
448-FS03MR12A7MA2BHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS03MR12A7MA2BHPSA1
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 310A
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 310A Chassis Mount
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
310A
Manufacturer
Infineon Technologies
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.54mOhm @ 310A, 18V
Series
Vgs(th) (Max) @ Id
4.55V @ 120mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
870nC @ 18V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25900pF @ 750V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
6 N-Channel
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)