FS03MR12A6MA1BBPSA1
DigiKey Part Number
448-FS03MR12A6MA1BBPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS03MR12A6MA1BBPSA1
Description
MOSFET 6N-CH 1200V AG-HYBRIDD
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 400A (Tj) Chassis Mount AG-HYBRIDD-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS03MR12A6MA1BBPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 400A, 15V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.55V @ 240mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1320nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
42500pF @ 600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-HYBRIDD-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
400A (Tj)