BZX84C6V8
DigiKey Part Number
2156-BZX84C6V8-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8
Description
DIODE ZENER 6.8V 250MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C6V8 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms