BZX84C6V8
DigiKey Part Number
2156-BZX84C6V8-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8
Description
DIODE ZENER 6.8V 250MW
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 250 mW ±5% Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C6V8 Models
Category
Power - Max
250 mW
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Base Product Number
Tolerance
±5%