RDTCR10R2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Knitter-Switch
In Stock: 45
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
In Stock: 180
Image for RDTCR10R2T is not available
RDTCR10R2T
DigiKey Part Number
141-RDTCR10R2T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTCR10R2T
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDTCR10R2T Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.01mm)
Voltage Rating
42VDC