RD10RA10RVBT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 180
Image for RD10RA10RVBT is not available
RD10RA10RVBT
DigiKey Part Number
2449-RD10RA10RVBT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA10RVBT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.394" (10.00mm)