RDTAR10R2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Grayhill Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
RDTAR10R2T
RDTAR10R2T
Additional Requirements for Selecting a Switch
RDTAR10R2T
DigiKey Part Number
EG5973-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTAR10R2T
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 42V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RDTAR10R2T Models
Category
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
42VDC