RDTAR16R1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Knitter-Switch
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
In Stock: 117
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
RDTAR16R1T
DigiKey Part Number
141-RDTAR16R1T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTAR16R1T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 42V
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDTAR16R1T Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.01mm)
Voltage Rating
42VDC