RDTCR16R2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Grayhill Inc.
In Stock: 787
Datasheet
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Does the Switch Attach to your Product
How Many Poles do you need?
RDTCR16R2T
DigiKey Part Number
RDTCR16R2T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTCR16R2T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
Datasheet
EDA/CAD Models
RDTCR16R2T Models
Category
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Manufacturer
E-Switch
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
Hexadecimal
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
42VDC