RD10RA16RVAT
DigiKey Part Number
2449-RD10RA16RVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA16RVAT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Circuit
Hexadecimal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.394" (10.00mm)