DT024CTFT
DT024CTFT
DigiKey Part Number
1756-1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT024CTFT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H
Manufacturer
Displaytech
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
Parallel
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)