DT024CTFT-TS
DigiKey Part Number
1756-1003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT024CTFT-TS
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H