DIF120SIC053
DigiKey Part Number
4878-DIF120SIC053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIF120SIC053
Description
SICFET N-CH 1200V 65A TO-247-4
Detailed Description
N-Channel 1200 V 65A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247-4
EDA/CAD Models
DIF120SIC053 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 9.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
121 nC @ 15 V
Vgs (Max)
+18V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2070 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
53mOhm @ 33A, 18V