DIF120SIC028
DigiKey Part Number
4878-DIF120SIC028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIF120SIC028
Description
SICFET N-CH 1200V 118A TO-247-4
Detailed Description
N-Channel 1200 V 118A (Tc) 715W (Tc) Through Hole TO-247-4
EDA/CAD Models
DIF120SIC028 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 25mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
373 nC @ 20 V
Vgs (Max)
+20V, -5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5691 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
715W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 80A, 20V