DIF120SIC022-AQ
DigiKey Part Number
4878-DIF120SIC022-AQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIF120SIC022-AQ
Description
SICFET N-CH 1200V 120A TO-247-4
Detailed Description
N-Channel 1200 V 120A (Tc) 340W (Tc) Through Hole TO-247-4
EDA/CAD Models
DIF120SIC022-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
269 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+18V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4817 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22.3mOhm @ 75A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 23.5mA