DMWS120H100SM4
DigiKey Part Number
31-DMWS120H100SM4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMWS120H100SM4
Description
SIC MOSFET BVDSS: >1000V TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 37.2A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 15 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+19V, -8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1516 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 20A, 15V