DMTH6005LCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 804
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 6,556
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 214
In Stock: 14
STMicroelectronics
In Stock: 462
Vishay Siliconix
N-Channel 60 V 100A (Tc) 2.8W (Ta), 125W (Tc) Through Hole TO-220-3
DMTH6005LCT
DigiKey Part Number
DMTH6005LCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6005LCT
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2962 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA