SUP90N06-6M0P-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 54
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 12,092
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 804
onsemi
In Stock: 17
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 65,500
Infineon Technologies
In Stock: 847
Infineon Technologies
STMicroelectronics
N-Channel 60 V 90A (Tc) 3.75W (Ta), 272W (Tc) Through Hole TO-220AB
SUP90N06-6M0P-E3
DigiKey Part Number
SUP90N06-6M0P-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUP90N06-6M0P-E3
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SUP90N06-6M0P-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700 pF @ 30 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 272W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 20A, 10V