BW-26AL-9G50F
DigiKey Part Number
4771-BW-26AL-9G50F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BW-26AL-9G50F
Description
CABLE 9 COND 26AWG SHLD 50 FT
Customer Reference
Detailed Description
9 Conductor Multi-Conductor Cable Black, Gray 26 AWG 50.00' (15.24m)
Category
Length
50.00' (15.24m)
Mfr
Jacket Color
Black, Gray
Packaging
Retail Package
Ratings
UL Style 2464
Part Status
Active
Features
Drain Wire
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
9
Operating Temperature
80°C
Wire Gauge
Usage
Industrial
Conductor Material
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness
0.0091" (0.230mm)
Jacket (Insulation) Material
Shield Material
Polyethylene Terephthalate (PET)
Jacket (Insulation) Diameter
0.197" (5.00mm)