DTB-15FM-KIT
DTB-15FM-KIT
DTB-15FM-KIT
DigiKey Part Number
4771-DTB-15FM-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTB-15FM-KIT
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS TERM BLK
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Terminal Block
Packaging
Retail Package
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
3
Current Rating (Amps)
3A