1430-20-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN501Y-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-20-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 50'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Yellow 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
21/0.0071"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in AUD
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 20AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BRN 50'
In-Stock: 2
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG 300V YEL 25'