PTMIE156BT100
DigiKey Part Number
4713-PTMIE156BT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-PTMIE156BT100CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-PTMIE156BT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTMIE156BT100
Description
PTANT 20% 25V 15UF B LSR 100
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 1411 (3528 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
15 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
25 V