SRP7030-1R0M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,039
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 23,860
Datasheet
KYOCERA AVX
1 µH Shielded Inductor 11 A 10mOhm Max Nonstandard
SRP7030-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP7030-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP7030-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP7030-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRP7030-1R0M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
15A