SRP1038AA-330M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-330M
Description
FIXED IND 33UH 4.4A 91 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.4 A 91mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
91mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)