SRP1038AA-220M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-220M
Description
FIXED IND 22UH 5A 66 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 66mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
66mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)