AC2M0013120K
DigiKey Part Number
5875-AC2M0013120K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC2M0013120K
Description
SIC MOSFET N-CH 1200V 167A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 167A (Tc) 555W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 100A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.9V @ 12mA
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
555W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V