TR10S3V3
DigiKey Part Number
1470-3970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR10S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 7V - 28V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR10S3V3 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
7V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
28V