JTK3024S12
DigiKey Part Number
1470-3526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTK3024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.43" H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
30 W