CCB021M12FM3
DigiKey Part Number
1697-CCB021M12FM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB021M12FM3
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 51A
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 51A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCB021M12FM3 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
27.9mOhm @ 30A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 17.7mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
162nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4900pF @ 800V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
51A