CCB016M12GM3
DigiKey Part Number
1697-CCB016M12GM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB016M12GM3
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 50A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 50A (Tj) 10mW Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCB016M12GM3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 23mA
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
236nC @ 15V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6700pF @ 1000V
Packaging
Tray
Power - Max
10mW
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
6 N-Channel
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
50A (Tj)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20.8mOhm @ 50A, 15V