IRFR020TRPBF
DigiKey Part Number
IRFR020PBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRFR020PBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRFR020PBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFR020TRPBF
Description
MOSFET N-CH 60V 14A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 14A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
640 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 8.4A, 10V