VS-T110HF100
DigiKey Part Number
VS-T110HF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-T110HF100
Description
DIODE STANDARD 1000V 110A D55
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 110A Chassis Mount D-55
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 1000 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
D-55
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
110A