DMA150E1600NA
DigiKey Part Number
DMA150E1600NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMA150E1600NA
Description
DIODE STD 1600V 150A SOT227B
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1600 V 150A Chassis Mount SOT-227B
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
60pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Average Rectified (Io)
150A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15 V @ 150 A