SL0812101
DigiKey Part Number
570-SL0812101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0812101
Description
ICL 120 OHM 25% 1A 8MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 120 Ohms ±25% 1 A 0.315" (8.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL0812101 Models
Category
Tolerance
±25%
Current - Steady State Max
1 A
Series
R @ Current
890 mOhms
Diameter
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
R @ 25°C
120 Ohms