VPT48-520
DigiKey Part Number
237-1328-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT48-520
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 1.04A, Series 520mA Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT48-520 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
71.00mm Dia x 32.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 1.04A, Series 520mA