VPT18-1390
DigiKey Part Number
237-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT18-1390
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 9V, Series 18V Secondary Parallel 2.78A, Series 1.39A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT18-1390 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
71.00mm Dia x 32.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max)
Parallel 2.78A, Series 1.39A