VPT48-2080
DigiKey Part Number
237-1342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT48-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT48-2080 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
87.00mm Dia x 47.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
51.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A